नेपालमै पहिलो रेकर्ड – ९५ बर्षीय बृद्धको मुटुमा पेसमेकर


  • Frontline Nepal

कात्तिक १८,काठमाडौँ । नोबेल शिक्षण अस्पतालले ९५ बर्षीय बृद्धको मुटुमा पेसमेकर (बिधुतीय ब्याट्री) राखेर सफल उपचार गरेको छ। पेसमेकर राख्नु सामान्य प्रकृया हो । तर, ९५ वर्षको उमेरमा पेसमेकर राखेर नेपालमै पहिलो रेकर्ड कायम गरिएको नोबेल अस्पतालका निर्देशक एवं मुटु रोग बिशेषज्ञ डा.राजेश नेपालको दावी छ ।

मुटुको चाल कम भएका झापा अर्जुनधाराका भुवान सिंह देवानको छातिमा पेसमेकर राखेर मुटुको चाल सामान्य बनाईएको अस्पतालले जनाएको छ। गंगालाल अस्पतालका कन्सलटेन्ट कार्डियोलोजिष्ट डा.रोसन राउतले ९० बर्ष हाराहारिका कतिपय बृद्धबृद्धामा यो मेसिन राखिएको भएपनि बढीमा कति उमेरसम्मका बृद्धबृद्धालाई राखिएको यकिन नभएको बताए ।

मुटुको धड्कन कम भएका बिरामीको छाती र मुटुमा मिलाएर धातुको सानो यन्त्र पेसमेकर राख्ने गरिन्छ।पेसमेकरले मुटुको धड्कन कम हुँदा पूर्व निर्धारित गतिमा बिधुतीय करेन्ट निकालेर मुटुलाई उपयुक्त गतिमा धड्काउँन सहयोग गर्छ।जुनसुकै उमेरका मानिसलाई पेसमेकर लगाउँन मिल्ने अस्पतालको भनाइ छ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित समाचार
ताजा अपडेट