कोरोनाले रोकियो पुनर्बिमा कम्पनीको आइपिओ, लकडाउनभर सेयर बाँडफाँड नहुने


 • फ्रन्टलाइन नेपाल
 • सोमवार, चैत्र २४, २०७६

 • काठमाडौं । २४ चैत । नेपाल पुनर्बिमा कम्पनी लिमिटेडले निष्कासन गरेको १ करोड ६० लाख कित्ता आइपिओ लकडाउन खुलेपछि मात्र बाँडफाँड गर्ने भएको छ । कम्पनीको आइपिओ बिक्री प्रबन्धक आरबिबी मर्चेन्ट बैंकिङ लिमिटेडका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत बद्री प्याकुरेलले लकडाउनले गर्दा आइपिओ बाँडफाँड गर्न नसकेको बताए ।

  आइपिओ बिक्री गरेको एक साता १४ चैत गते नै बाँडफाँड गर्ने तयारी गरेको भए पनि ११ गतेदेखि लकडाउन भएकाले आइपिओ बाँडफाँड गर्न नसकेको उनले प्रस्ट पारे ।

  अनलाइनमार्फत बाँडफाँड गर्न नमिल्ने भएकाले बाँडफाँडमा ढिलाइभएको उनले जनाए । आइपिओ बाँडफाँड गर्दासिआस्बा सदस्य लिएका कम्पनीहरूले स्वीकृत गरेपछि सिडिएसको सप्mटेवयरबाट डाटा निकालेर अर्को प्रोफेसनल कम्प्युटर इन्स्टिच्युसनमा राखेपछि गोलप्रथा गनुपर्ने हुन्छ । ‘बैंकलाई फोन गरेर घरबाट हुने काम गरिरहेको छु,’ उनले भने, ‘अझै तीन–चारवटा बैंकबाट भरेकाहरूको डाटा भेरिफाई हुन बाँकी छ ।’ कसैले दुईपटक आवेदन दिएका भए रद्द गर्ने र कसैले दुईवटा डिम्याटबाट भरेको भेटिए पनि रद्द गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ ।

  धितोपत्र बाँडफाँड गर्दा नेपाल लगानीकर्ता, इस्यु म्यानेजर र कम्पनीका प्रतिनिधि, सञ्चारकर्मी, रजिस्टारका प्रतिनिधिउपस्थित हुनुपर्छ ।

  सरकारले भिडभाड नगर्न भनेपछि आइपिओ बाँडफाँड गर्न नपाएको प्याकुरेलले बताए । कम्पनीले मात्रै बाँडफाँड गर्दा पारदर्शीसमेत नहुने भएकाले बाँडफाँड सारिएको प्याकुरेलको भनाइ छ। लकडाउनको अवधि लम्बियो भने बाँडफाँड हुने अवधि पनि लम्बिन सक्ने उनले बताए । कम्पनीको आइपिओमा मागभन्दा बढीको आवेदन परेको छ ।

  क्यापिटलका अनुसार आइपिओमा ५ अर्ब७५ करोड ४७ लाख ३५ हजार रुपैयाँबराबरको ५ करोड ७५ लाख ४७ हजार ३ सय ५० कित्ताका लागि आवेदन परेको छ । यो मागभन्दा ३।६८ गुणा धेरै आवेदन हो । यसमा ४ लाख ९ हजार ७ सय २२ जनाले आवेदन दिएका छन् ।

  यतिवेला लगानीकर्ताको पैसा बैंकमा होल्ड भएको छ । आमलगानीकर्तालाई आइपिओ कहिले बाँडफाँड होला भन्ने चासो रहेको छ । एकातिर रकम बैंकमा लामो समयसम्म होल्ड भएको गुनासोसमेत लगानीकर्ता गर्दै आएका छन् ।

  कम्पनीले ४ चैतदेखि ७ गतेसम्म प्रतिकित्ता १ सय रुपैयाँ अंकित मूल्यमा १ करोड ६० लाख कित्ता आइपिओ जारी गरेको थियो । कम्पनीले कुल पुँजी १० अर्बको १६५ ले हुन आउने पुँजी १ अर्ब ६० करोड रुपैयाँबराबरको सेयर निष्कासन गरेको हो, जसमध्ये ७३ हजार ५ सय कित्ता सेयर कर्मचारीलाई र ५५ ले हुन आउने ८ लाख कित्ता सेयर पनि सामूहिक लगानी कोषका लागि बाँडफाँड गरिसकिएको छ ।

  बाँकी १ करोड ५१ लाख २६ हजार ५ सय कित्ता सर्वसाधारणलाई बिक्री खुला गरिएको हो । हाल यस कम्पनीको चुक्ता पुँजी ८ अर्ब ४० करोड रुपैयाँ रहेको छ । आइपिओ बिक्रीपछि पुँजी १० अर्ब रुपैयाँ हुँदैछ । कम्पनीले आइपिओलाई रेटिङ एजेन्सी इक्रा नेपालले औसत अवस्थाभन्दा माथिल्लो आधार जनाउने ‘ग्रेड २’ रेटिङ दिएको थियो ।

  आजको नयाँ पत्रिकामा यो खबर प्रकाशित छ ।

  प्रतिक्रिया
  सम्बन्धित समाचार